Daha önce konuta devlet katkısının mevzuatta nasıl ele alındığını linkteki yazıda ele almıştık. Şimdi mevzuatta sizi boğmak yerine gerçek hayattan bir örneği ele alalım.

Levent’te çalışıyorsunuz ve artık kendi evinizi almak istiyorsunuz ancak geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren bir düzenlemeye göre alacağınız evin en az %25’ini nakit olarak satıcının önüne koymanız gerekiyor. “Bakalım artık seneye, seneye” diye diye yılları devirdiniz ama ne mutlu ki size konutkatkisi.com ve devletimiz imdadınıza yetişti. Aşağıdaki adımları takip ediyorsunuz:

  1. Hemen bir konut hesabı açtırıyorsunuz
  2. Bu hesaba aylık olarak ödemelerinizi yapmaya başlıyorsunuz. Tutarın bir önemi yok ancak devletten sistemde kaldığınız süre boyunca alabileceğiniz katkının azami miktarı 15.000 TL (Bakanlar Kurulu kararıyla üç katına çıkartılabilir ancak biz en kötü ihtimali dikkate alalım). Bu azami tutardan faydalanmak için hesabınıza 36 ay boyunca her ay 2.083 TL yatırıyorsunuz.
  3. Devlet her ay yatırdığınız 2.083 TL karşılığında size her ay 417 TL veriyor.
  4. 3 yılın sonunda kendi yatırdığınız para faiz geliri dışında 75.000 TL, devletin sizin adına yatırdığı para ise 15.000 TL oluyor. Yani 3 yılın sonunda faiz gelirleri dışında toplam 90.000 TL’niz var.
  5. Evinizi bulup satıcıyla anlaşıyorsunuz. Paranın tamamını satın alacağınız ev için harcamanız mecburi.
  6. Bu kadar!