Hükümet seçim öncesinde sosyal yardımlara yönelik çalışmalara hız verdi… Bunlardan bir tanesi de konut yardımı. Ancak hemen heyecanlanmayın.

Uygulanacak konut yardımı sizin için pek cazip olmayabilir.

Ülkemizde inşaat sektörü büyük bir kriz içerisinde. Bu durum da fiyatlara yansıyor ve kişilerin ev alma imkânları da gitgide zorlaşıyor. Zaten bir memurun mevcut maaşıyla ev sahibi olması da oldukça güç. Asgari ücretle çalışan işçileri bu kapsamda konu etmek dahi imkânsız. Bu sebeple devletin konut yardımından önce kişileri konut için para biriktirebilme gücüne eriştirmesi gerekmekte. Dolayısıyla mevcut şartlarda hükümetin konut yardımı projesinin ne denli başarılı olacağı büyük bir soru işareti.

Hal böyle iken birkaç hafta önce konut yardımına ilişkin düzenleme yasalaştı. Peki, sistem nasıl işleyecek ve yardımdan kimler, ne kadarlık tutarlar üzerinden faydalanabilecek?

3 Yıl Daha Kiracı Kalmanız Gerekiyor

Evet, konut yardımına ilişkin kanun çıktı. Ama bu, devletten hemen yardım alabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Konut yardımı alabilmeniz için öncelikle mevduat veya katılım bankalarının yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden konut hesabı açmanız ve asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmanız gerekmekte.

Dolayısıyla devlet, konut yardımından yararlanılabilmesi için üç yıl daha kirada oturmanızı istiyor. Halbuki samimi ve etkin bir konut yardımı projesinde, yardımın herhangi bir süre gözetilmeksizin belli bir tutarda parayı biriktiren vatandaşa derhal yapılması gerekirdi. Nitekim üç yıl boyunca kira ödeyen bir ailenin de para biriktirmesi ne kadar mümkün bir düşünün.

Bu üç yıllık süre geçtikten sonra konut satın almanızı müteakip ilgili bankaya başvurmanız halinde devlet katkısı ödenecek.

Devlet katkısı ödemesi (konut yardımı) en az üç yıl boyunca hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20’sini ve azami 15 bin TL’yi geçemeyecek. Yani hesabınızda üç yıl boyunca 75 bin TL biriktirmişseniz konut aldığınız zaman devlet de size 15 bin TL verecek ve hesabınızdan 90 bin TL çekmiş olacaksınız.

Söz konusu 15 bin TL’lik tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar arttırılacak. Ancak şu an böyle bir hesap açtırsanız, asgari 3 yıl beklemeniz gerektiğinden en erken 2017’de konut yardımından faydalanabileceksiniz.

Konut hesabındaki para haczedilebilir 
Aile Paketi ile getirilen konut yardımının yanında başka yardımlar da vardı. Bunlardan birisi çeyiz yardımıydı ve açılan çeyiz hesabında biriken para haczedilemiyordu. Ancak konut hesabı için hazırlanan maddeye böyle bir hüküm konulmamış. Dolayısıyla bir yere borcunuz varsa ve ödeyememişseniz konut hesabınızdaki paraya el konulabilecek. Bu durumda da biriktirdiğiniz paradan ötürü konut yardımı alamayacaksınız.

Daha Önceden Eviniz Olmamalı 

Bir kişinin konut yardımından yararlanabilmesi için üstüne kayıtlı herhangi bir evinin olmaması gerekiyor. Yani bir eviniz varsa alacağınız ikinci ev için konut yardımı almanız mümkün değil.

Bunun yanı sıra çıkan kanunda çok ilginç bir nokta daha var. Konut yardımından faydalanabilmeniz için daha önceden de hiç ev sahibi olmamanız gerekiyor. Yani daha önceden bir eviniz varsa ve o evi satmışsanız, şu an üzerinize kayıtlı bir ev olmasa dahi alacağınız evden dolayı konut yardımından yararlanamıyorsunuz. Dolayısıyla konut yardımı için hayatınızda ilk defa ev sahibi olmanız gerekiyor. Bu yönüyle çıkartılan kanunun kapsamı oldukça daraltılmış durumda.

Ayrıca çıkartılan kanun, aileden değil kişilerden bahsettiğinden eşlerden birinin üzerine ev olsa dahi diğer eş ev aldığında konut yardımından faydalanması mümkün.

Konut Yardımı Sadece Türk Vatandaşlarına

Uygulamaya giren konut yardımından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilecek.

Dolayısıyla doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve ülkemizde yaşayıp Türkiye vatandaşı olmayan yabancıların konut yardımından yararlanması söz konusu değil.

http://www.meydangazetesi.com.tr/m/mehmet-bulut-makale,159.html adresinden alıntıdır.